Musica e Danza

 

je pěvecký a taneční soubor, který se věnuje interpretaci českých, moravských a slovenských lidových písní a koled

 

Volba italského pojmenování souboru Musica e Danza má za cíl srozumitelnost a vyslovitelnost našeho jména na zahraničních akcích a znamená Hudba a Tanec.
Základní složkou souboru jsou muzikanti (Musica) a zpěvačky=tanečnice (Danza). Nezbytnou součástí všech představení je choreografie a scéna s kostýmy, díky nimž se stávají tato představení zážitkem.

Folklór v jeho podání je zjemněn stylizací pohybu i kostýmů, které v základních rysech mohou připomínat klasický tanec, z jehož kultury jevištního projevu choreografie vychází. Aranže respektují původní lidovou píseň, ale představují ji v ušlechtilém zvuku klasických hudebních nástrojů. Záměrem souboru není realisticky dokumentovat folklór našich regionů ani oživovat dávné tradice. Cílem je zobecnit základní folklórní principy a podtrhnout to, co je na naší lidové písni jedinečné, zajímavé a krásné. Výsledným dojmem je pak noblesní hudební, pěvecký a taneční projev, moderní a současný, přitom však pokorný k hudbě, z níž vychází.

Musica e Danza je svým způsobem soubor jedinečný - na rozdíl od mnoha jiných sborů se věnuje i choreografii a na rozdíl od folklorních souborů je hudba (tedy sbor a instrumentalisté) propracovanější, umělečtější.

Musica e Danza působí pod vedením Heleny Séquardtové a Adély Nedvědové.

 

Soubor se účastní každoročně mnoha koncertů a festivalů.

V roce 2003 a 2006 získal první cenu (v roce 2006 navíc s pochvalou - cum laude) na Mezinárodním hudebním festivalu v belgickém Neerpeltu. V roce 2009 úspěšně reprezentoval ČR na mezinárodním přehlídkovém festivalu MRF v Lago di Garda v Itálii. V prosinci 2009 se zúčastnil mezinárodního soutěžního festivalu vánoční a adventní hudby Prague Christmas, na němž získal zlaté pásmo (první cenu) a Vítěze kategorie. Na přelomu dubna a května 2010 se soubor zúčastnil mezinárodního hudebního festivalu v Neerpeltu v Belgii, kde vyhrál svou kategorii a získal 1. cenu Cum laude (s pochvalou). V prosinci 2010 soubor obhájil 1. místo na mezinárodním festivalu Prague Christmas, získal opět Zlaté pásmo a Vítěze kategorie. V červenci 2011 se zúčastnil světového festivalu v rakouském Grazu, kde postoupil do kola šampionů a tam získal ve své kategorii úžasnou zlatou medaili. V prosinci 2011 soubor získal opět ZLATÉ PÁSMO na festivalu Prague Christmas a v květnu 2012 získal na festivalu Venezia in Musica Zlatý diplom v kategorii folklor, navíc napříč všemi kategoriemi zvláštní cenu poroty za nejlepší scénu a choreografii. V prosinci 2012 soubor opět obhájil 1. místo na mezinárodním festivalu Prague Christmas (tentokrát v mimořádně silné konkurenci), získal Vítěze kategorie a zvláštní cenu poroty za dramaturgii soutěžního programu. V květnu 2013 se zúčastnil Mezinárodního festivalu Mozartova Praha, kde získal ve své kategorii opět ZLATÉ PÁSMO a navíc zvláštní cenu poroty za VYNIKAJÍCÍ CHOREOGRAFII. Rok nato, v květnu 2014, opět získal ZLATÉ PÁSMO a Vítěze kategorie. V prosinci 2015 získal ZLATÉ PÁSMO a Vítěze kategorie na Mezinárodním sborovém festivalu Prague Christmas a v květnu 2016 obdržel ZLATÝ DIPLOM na Mezinárodním sborovém festivalu v rakouském Bad Ischlu.

Soubor má několik přípravných oddělení - nejstarší z nich působí na ZŠ Dědina, další vznikají na nejrůznějších místech Prahy.

Autorkou všech aranží je vedoucí souboru, Helena Séquardtová, autorkou choreografie je sólistka souboru a jeho zakládající členka, Adéla Nedvědová.

Vyhledávání

Musica e Danza is a musical and dance ensemble from Prague which specialises in interpretations of Czech, Moravian and Slovakian folk songs and Christmas carols.

The primary concert section consists of girls (dancers and singers) of ages between 15 and 25 and instrumentalists of ages 19 – 26.

Musica e Danza has participated in many festivals and concerts:

In 2003, 2006 and 2010 Musica e Danza won 1st Prize Cum laude at International festival in Neerpelt, Belgium. In 2009 it took part and successfully represented the Czech Republic in another international festival MRF in Lago di Garda, Italy. Two years later in 2011 Musica e Danza was awarded Gold medal at World choir championships in Graz (Interkultur), and relived its success a year later in 2012, winning Gold medal at World choir championships in Venice as well as a Special price for best Stage work. Among the ensemble's latest successes is also the participation in an international festival Prague Christmas, where Musica e Danza has so far been awarded first place in the folklore category five times in a row (2009, 2010, 2011, 2012, 2015). In May 2013 MeD was awarded first place in the folklore category and Special price for excellent choreography at Mozartova Praha - an international festival in Prague.  In May 2014 was awarded on the same festival again - golden zone and the winner of the category Folklore.

Musica e Danza works under management of Mgr. Helena Séquardtová and Adéla Nedvědová (soloist and choreographer).

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode